Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Relacja dziecko-pies Designed by Bearfotos
Obecność czworonoga w domu wpływa na wszystkich domowników. Pies stając się pełnoprawnym członkiem całej rodziny, jest niezastąpionym kompanem zabaw, motywatorem do regularnych spacerów oraz nieodłącznym towarzyszem wielu codziennych aktywności. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła relacja, która tworzy się pomiędzy dzieckiem – w każdym wieku - i psem.
Dzieci, które wychowują się z czworonogiem uczą się cierpliwości, tolerancji, opieki, odpowiedzialności i w naturalny sposób stają się empatyczne. Relacja, która kształtuje się między młodym człowiekiem, a zwierzęciem, wpływa na umiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich, wzmacnia poziom samoakceptacji i rozwija wyobraźnię. Zwierzęta pełnią niebagatelną rolę w rozwoju poznawczym dzieci, przyczyniając się do wzmacniania takich aspektów jak spostrzegawczość, umiejętność rozumowania, podejmowania decyzji czy skupienia uwagi. Obecność psa sprzyja bardziej efektywnej nauce, pomaga ćwiczyć pamięć i stymuluje rozwój języka (mowy).
O korzyściach, które odnoszą ludzie i zwierzęta wiemy od dawna, zwłaszcza Ci, którzy w dzieciństwie mieli w domu psa. Teraz zostało to udowodnione naukowo. Ci, którzy dopiero jako dorośli zaczynają swoją przygodę z psem w domu, zwłaszcza w tym, w którym jest dziecko, powinni zdawać sobie sprawę, że by zwierzę było szczęśliwe, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jest to warunek konieczny, by pupil żył w tak zwanym dobrostanie. Pies powinien mieć zawsze zapewnione:
stały dostęp do jedzenia i wody
wolność od bólu, stresu i urazów fizycznych i psychicznych
miejsce odpoczynku
odpowiednią do swojej rasy lub wielkości ilość ruchu (stałe przebywanie w ogrodzie nie jest jednoznaczne z aktywnością fizyczną
stymulację intelektualną, czyli odpowiednie zabawki i spacery
potrzebę żucia i gryzienia – szczególnie dotyczy to szczeniąt i młodych psów
potrzebę węszenia – podczas spacerów lub dostępną matę węchową
poczucie bezpieczeństwa
Zanim weźmiemy do domu psa odpowiedzmy sobie, wszyscy domownicy, na kilka ważnych pytań:
Czego oczekujemy od zwierzęcia?
Ile możemy poświecić mu czasu – czyli jak długo jesteśmy poza domem, jak często i na jak długo wyjeżdżamy?
Ile jest na stałe osób w domu? Czy są niepełnosprawni?
Czy jeśli zależy nam na psie konkretnej rasy, będziemy w stanie zaspokoić jego potrzeby behawioralne, np. potrzebę pracy lub dużej ilości ruchu i zabawy?
Jeśli nie mamy pewności, warto porozmawiać ze specjalistą – lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą. Chętnie udzieli wsparcia i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Korzyści jakie mogą odnieść dzieci z bliskiej relacji z psem w domu są ogromne. I dla dziecka małego i nastolatka, dla zdrowego i chorego – pies zawsze akceptuje, nigdy nie ocenia, tego czy ktoś wygląda inaczej niż reszta (na przykład w trakcie choroby) lub jest niepełnosprawny.
„Pies dostarcza towarzystwa oraz odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju intelektualnym i społecznym młodego człowieka- także na dalszych etapach jego życia. Obecność czworonoga w domu uczy odpowiedzialności, poczucia obowiązku oraz systematyczności. Czworonożny przyjaciel daje także poczucie bezpieczeństwa, stabilności i ciepła. Kształtuje wrażliwość, rozbudza empatię i stanowi źródło bezkrytycznego wsparcia i akceptacji” – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt firmy Mars Polska.
Możliwość obcowania i zabawy z psem ma również istotny wpływ na redukcję stresu u dzieci. Doświadczenia przeprowadzone przez naukowców z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM®
i University of Florida potwierdziły, że interakcja z pupilem realnie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, potocznie zwanego hormonem stresu. Od wielu lat psy pomagają także w zmniejszaniu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci. Wyniki 10-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z UCI School of Medicine i WALTHAM®potwierdzają efektywność terapii angażującej psy. Dzieci, które brały udział w zajęciach - popularnie zwanych dogoterapią - doświadczyły zmniejszenia symptomów nieuwagi przy jednoczesnej poprawie umiejętności społecznych. Co więcej, zaobserwowano u nich znacznie mniej objawów chorobowych w późniejszym okresie, co jest kolejnym dowodem na skuteczność tej metody.
Psy pomagają nie tylko w zmaganiach z deficytami uwagi, ale są również receptą na inną chorobę cywilizacyjną – epidemię otyłości. W związku z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu z roku na rok wzrasta liczba otyłych dzieci i młodzieży. Dzięki konieczności zapewnienia pupilowi codziennych spacerów, zabaw i różnorodnej aktywności, dzieci mają powód do ruchu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wśród młodzieży i dorosłych w ostatnich latach popularne staje się m.in. bieganie razem z psami.
Pamiętajmy jednak zawsze o tym, że pies jest zwierzęciem. To, że dobrze go wychowaliśmy i jest wyjątkowo grzeczny nie zwalnia nas z obowiązku pilnowania kiedy towarzyszy dziecku, zwłaszcza małemu. Odpowiedzialność lezy po naszej stronie.
Zobacz także:Dlaczego pielęgnacja uszu psa jest ważna? Jak ją prawidłowo wykonać?>>
Legowisko dla psa - rodzaje, kryteria doboru, gdzie ustawić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Pika86 2020.09.23 17:03
zgadza się , pamiętajmy jeszcze o smyczny na spacer [url]https://woof.com.pl/smycze/[/url]
Pika86 2020.09.23 17:03
zgadza się , pamiętajmy jeszcze o smyczny na spacer [url]https://woof.com.pl/smycze/[/url]
camio 2020.07.25 22:16
A ja może zostawię tu link do fajnego artykułu: https://krainaradolin.pl/blog/2020/04/11/o-czym-pamietac-wybierajac-psa-ze-schroniska/ Myślę, że psy ze schroniska nie są w niczym gorsze od tych, które bierze się z hodowli.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.